Piesza Pielgrzymka Krakowska 06 – 11.08.2023

Historia Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej

Szlak Orlich Gniazd łączy Kraków, dawną stolicę Polski, a zarazem stolicę św. Stanisława Biskupa i Męczennika, następnie stolicę Ojca Świętego Jana Pawła II, jako biskupa krakowskiego, z Jasną Górą, skąd Matka Boża od sześciu wieków roztacza opiekę nad naszą Ojczyzną jako Królowa Polski. Wszyscy, którzy pójdziemy tym szlakiem, zaniesiemy Matce Bożej nasz hołd, nasze dziękczynienie i zawierzenie, nasze modlitwy za Kościół i Ojczyznę, za sprawy każdego z nas, nasze radości i sukcesy, nasze niepokoje i troski…

Tymi słowami Metropolita Krakowski zwracał się do młodzieży i wiernych Kościoła Krakowskiego w maju 1981 roku, zapraszając do udziału w I Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej z Wawelu na Jasną Górę.

Pielgrzymka Krakowska wzięła swój początek z idei „Białego marszu”, jaki odbył się w Krakowie 17 maja 1981 roku. „Biały marsz” był reakcją studentów i społeczeństwa Krakowa na wiadomość o zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II. Marsz był wołaniem wypełnionego po brzegi Krakowskiego Rynku o zwycięstwo cywilizacji miłości. Pamiętamy te długie majowe wieczory 1981 roku, przepojone modlitwą o zdrowie, cudem uratowanego naszego Ojca Świętego Jana Pawła II. Modliliśmy się też o zdrowie dla umierającego w Warszawie Prymasa Polski Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Idea „Białego marszu” doprowadziła do zorganizowania I Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej z Wawelu na Jasną Górę – poszliśmy wtedy do Czarnej Madonny podziękować Panu Bogu za cudowne ocalenie Jana Pawła II, pielgrzymując w Jego intencji i w intencji umiłowanej Ojczyzny.

Po odejściu Jana Pawła II do Domu Ojca studenci zorganizowali 7 kwietnia 2005 r. inny, kilkusettysięczny marsz – „Biały Marsz Wdzięczności” z Rynku Głównego na Krakowskie Błonia, jako dziękczynienie Bogu za Jego dar.

Każdego roku w dniach 6 – 11 sierpnia Piesza Pielgrzymka Krakowska wyrusza z Wawelu na Jasną Górę w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny.

 

Wspólnota III – PODGÓRSKO-WIELICKA
Ksiądz Przewodnik: Ks. Paweł Głowacz

Grupa 17
Patronką grupy jest św. Kinga, przewodnikiem – ks. dr Grzegorz Godawa. Grupa jest wspólnotą otwartą. Pielgrzymują w niej pątnicy z różnych parafii Krakowa i okolic, ale także z innych rejonów Polski. Wiekowo grupa zróżnicowana. Szczególnymi pielgrzymami są osoby niepełnosprawne oraz dzieci. Wspólnota spotyka się raz do roku na dniu skupienia – postoju. Różnorodność grupy buduje atmosferę sprzyjającą przeżywaniu „rekolekcji w drodze”.

Zapisy tradycyjne do Grupy 17:

– Parafia MB Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mistrzejowicach; kancelaria od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-9.00 i 17.00-18.00;

– Parafia św. Mikołaja, ul. Kopernika 9; kancelaria, poniedziałek, środa, piątek w godz. 16.30-17.30, wtorek i czwartek w godz. 9.30-11.00;

– Parafia św. Mikołaja w Białym Kościele, wg. ogłoszeń parafialnych.

Zapisy tradycyjne do Grupy 22:

– Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach wg. Ogłoszeń parafialnych